Як підготуватися до ЗНО в умовах карантину? Поради психолога✍
03.04.2020
Розпочалася реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, яка триватиме до 24 березня. І вже пора починати готуватися до нього, адже для того, щоб отримати гарний результат під час ЗНО, необхідно не лише володіти знаннями з даного предмету, а й бути впевненим у собі.
Впевненість цілком і повністю залежить від того, наскільки ви здатні «володіти ситуацією», вміти переборювати своє хвилювання. Для цього є багато порад. Ну наприклад, можна як мантру повторювати фразу, «Я спокійний, все добре», чи малювати кола на аркуші і т.д. Я ж вам пропоную вже зараз, паралельно з підготовкою по предмету, з якого будете здавати ЗНО, готуватися ще й психологічно. Така собі психогімнастика, яка допоможе сформувати у вас перед іспитом навички саморегуляції в напружених емоційних ситуаціях, подолати відчуття страху перед ЗНО, невпевненість у собі.
Зовнішнє незалежне оцінювання — це випробування для учасника, де враховуються не лише знання з даного предмету, а і володіння емоційним станом (вміння зберігати спокій) а відтак, впевненість у своїх силах. Адже, коли людина надмірно хвилюється, то вона не спроможна опанувати свій емоційний стан і, це може стати причиною того, що вона під час ЗНО повністю забуде вивчений матеріал.
Психогімнастика поєднує в собі техніку релаксації і аутогенне тренування, які допоможуть вам подолати відчуття страху та емоційного напруження перед ЗНО, що в свою чергу допоможе сконцентруватись та знаннях предмету.
Для початку пропоную вам опанувати метод аутогенного тренування, який розробив Іоганн Генріх Шульц — німецький психіатр і психотерапевт.
Перед виконанням завдань ЗНО пропоную виконати наступні вправи:
порахуйте до 10;
простежте за своїм диханням. Повільно вдихайте (на рахунок 7), затримайте дихання (на рахунок 3) і видихайте поступово, через ніс (на рахунок 10). прислухайтеся до своїх відчуттів;
при собі на ЗНО дозволено мати пляшку з водою. Можна повільно попити малими ковтками воду, сконцентрувавшись на своїх відчуттях води;
знайдіть якийсь невеличкий предмет (наприклад ручку, олівець) і уважно розглядайте його, не менше кількох хвилин. Ознайомлюйтесь з кольором, формою, структурою так ретельно, щоб можна було уявити цей предмет із заплющеними очима;
подивіться у вікно на небо, розгляньте все, що ви бачите на ньому: форми хмаринок, колір неба і т.д., та лише потім повертайтеся до виконання завдань.
Ще один метод для подолання хвилювання перед важливим випробуванням — техніка релаксації. Його започаткував Герберт Бенсон — американський кардіолог, професор гарвардської медичної школи, практикуючий лікар.
Для досягнення кращих результатів даної техніки мають буті враховані такі умови:
сприятлива навколо атмосфера (щоб нічого вас не відволікало);
об’єкт зосередження у вигляді кодового таємного слова (наприклад — ручка, олівець чи дошка);
звільнення думок від сторонніх чинників;
зручне положення тіла (у даному випадку сидячи).
Головне — комфорт і можливість розслабитися.
Для того, щоб досягнути таких умов, рекомендуємо виконати послідовно такі дії:
Сісти спокійно.
Заплющити очі.
Розслабити своє тіло, починаючи з м’язів ніг до м’язів обличчя.
Дихати через ніс, усвідомлюючи як повітря проходить шлях до легенів. Після видиху повітря, промовити про себе слово, наприклад, «один». Вдихнути повітря і видихнути — «два» і т.д. Дихати легко, глибоко і вільно. Зберігати таку позу декілька хвилин. Потім можна розплющити очі, щоб поглянути на годинник. Далі можна розпочинати виконувати завдання. По закінченню виконання завдання, можна посидіти ще кілька хвилин із закритими, а потім з відкритими очима для того щоб відпочити.
Така техніка релаксації і аутогенне тренування не вимагають спеціального уміння та особливих тренувань. Варто лише перед ЗНО потренуватися для того щоб автоматизувати свої дії і у разі потреби їх застосувати. Досвід показав, що після виконання цих технік у тілі виникає відчуття задоволення, хорошого самопочуття, зниження споживання кисню. Рекомендовано також застосовувати ці вправи лежачи в ліжку перед сном (у випадку коли важко заснути).
Таке розслаблення знижує втому, допомагає швидкому відновленню фізичних сил і сприяє гарному настрою. Відкрию маленьку таємницю — спортсмени так роблять перед встановленням нових світових рекордів.
Тому, головне мати віру та впевненість у своїх силах, і тоді точно все вдасться! Бажаю успіхів та віру у Вас, шановні випускники!!!
Ви заходите в кімнату і бачите розбиту вазу. Або порізані і розсипані по кімнаті документи. Чи зі столу зник шматок торта, а в кімнаті була лише ваша дитина.
А коли ви на неї дивитесь, чуєте безневинне: "Це не я!". Знайомо?
Today`s parent розпитав експертів про те, чому діти різного віку обманюють батьків і що з цим робити.
МАЛЮКИ І ДОШКІЛЬНЯТА
По всій кімнаті – шматочки ваших документів і записів, а чотирирічний син чи донька каже, що це зробила сестра.
Але їй лише два місяці і навряд чи вона змогла б влаштувати таких безлад.
Фото: Maximkabb/Depositphotos |
Чому малюки обманюють
Маленькі діти не зовсім обманюють.
"Щоб обманювати, діти мають знати, що те, що вони кажуть – неправда. Вони мають розуміти різницю між правдою і обманом. А такого розуміння у них зазвичай не буває до 4 років", – каже Деббі Найстром з Центру раннього розвитку у Торонто.
Коли малюк стає дошкільням, його уява розвивається, він починає досліджувати власні думки і може почати складати історії.
"Дошкільнята можуть міксувати казку і реальність. Вони поєднують історії, ліплять докупи те, що побачили по телевізору з реальними подіями", – каже Найстром.
Старше дошкільня може обманювати, щоб отримати перевагу або щоб захиститись проти небажаних наслідків. Наприклад, що у дитини заберуть іграшку.
Хоча нам ніби не подобається обманювати, але "це все частина природного, нормального зростання і розвитку" додає Деббі.
Фото: Yaruta/Depositphotos |
Що робити
1. Реагуйте спокійним тоном і розглядайте ситуацію як можливість для навчання. Наприклад: "Я впевнений, що все трапилось не зовсім так. Ти думаєш, все було саме так?".
Якщо обман болючий для вас, можете сказати: "Як би ти почувався, якби хтось сказав таке тобі?".
2. Сфокусуйтесь на тому, щоб вирішити проблему разом.
Наприклад, дитина розмалювала підлогу. Можете сказати: "Ми малюємо на папері. Ходи і допоможи мамі / татові, і почистимо все разом".
3. Поясність, чому правда важлива. Наприклад, дитина ховає від вас ножиці чи вмикає фен у розетку.
Ви повинні переконати малюка, що правда допомагає вам його захистити.
4. Впровадьте практику переговорів з дитину у певних речах.
Вона має знати, що її думку враховують щодо того, що малюк їсть, одягає і чим грається. Тоді малюк не вигадуватиме історію, щоб зробити все по-своєму.
ШКОЛЯРІ
З вашої бібліотеки зникла книжка.
Ваш семирічний син каже, що її позичив ваш друг і загубив.
Кілька запитань – і з'ясовується, що такого не було.
Фото: pressmaster/Depositphotos |
Чому школярі обманюють
Діти такого віку можуть передбачати, що трапиться, каже Джуді Арнолл, яка працює над батьківською освітою.
Вони розуміють причину і наслідок: якщо книжка пропала – хтось розізлиться, домашнє завдання не виконане – будуть проблеми.
Що робити
1. Намагайтесь дитину не карати.
Вона боїться покарання і не скаже, що насправді трапилось.
"Якщо ви уникаєте покарання, ви відкриваєтесь для комунікації з дитиною, тому вона може прийти до вас за допомогою", – каже Арнолл.
2. Поясніть дитині, що брехня руйнує довіру, а вам потрібно довіряти один одному.
"Можливо, треба буде це повторити декілька разів, але коли дитина знає, що ви не почнете біситись, вона навчиться звертатись до вас частіше", – каже фахівець.
Фото: monkeybusiness/Depositphotos |
3. Розберіться, чому дитина обманула. Наприклад, вона втратила книжку і збрехала про це, допоможіть їй знайти рішення.
Її здатність розуміти розвивається, використовуйте це.
"Вирішення проблеми – це чудовий інструмент, тому що діти отримують користь від мозкового штурму під час розмови з батьками", – пояснює Арналл.
4. Коли син чи донька не обманює вас, впевніться, що дитина знає, що ви дуже цінуєте її чесність.
Дайте їй зрозуміти, що вона може вам довіряти і ви допоможете їй впоратись з усіма негараздами без обману.
ПІДЛІТКИ
12-річний син їздить громадським транспортом до школи.
Ви не дуже хвилюєтесь, тому що він з автобуса іде прямо додому.
Але одного дня дитина приходить дуже пізно, з історією про те, як вони займались понаднормово.
Згодом у випадковій розмові з'ясовується, що насправді син прийшов пізно через гуляння з однолітками.
Фото: ArturVerkhovetskiy/Depositphotos |
Чому підлітки обманюють
Брехня підлітків часто пов'язане з їхнім соціальним життям – з ким вони були і чим займались.
Частина їхнього життя уже незалежна від батьків.
За словами психолога Джанет Морісон, обман провокує відчуття: "Вперше в житті я можу робити речі, на які я не повинен отримувати дозвіл!".
Дитина все більше хоче приймати самостійні рішення, а батьки з найкращими намірами хочуть підтримувати контроль над сином чи донькою.
"Якщо дитина розумітиме, що її не покарають за те, що вона зробила щось самостійно, вона не матиме причини брехати", – додає Морісон.
Фото: vadimphoto1@gmail.com/Depositphotos |
Що робити
1. Дайте дитині знати, що ви розпізнаєте її обман і не схвалюєте його.
В той же час пам'ятайте, що це помилкова спроба дитини зробити щось самостійно.
Ви можете сказати щось на кшталт:
"Ти можеш вирішити в останню хвилину не приходити додому, щоб робити домашнє завдання. Можеш піти до когось іншого, це нормально. Але залиш повідомлення".
Це дуже позитивний меседж, пояснює Морісон:
"Він каже, що ви поважаєте свою дитину і її самостійність. Але ви хвилюєтесь за її безпеку"